دانستنی ها

5 ترفند برای شستن لباس مشکی بدون بور شدن

ترفندهای شستن لباس مشکی

لباس مشکی، همیشه پای ثابت کمد لباس‌ها است. امکان ندارد کسی را پیدا کنید که در کمد لباس‌هایش لباس مشکی پیدا نشود. لباس مشکی یکی از پراستفاده‌ترین لباس‌ها در زندگی روزمره است. به همین علت شستن لباس مشکی، یکی از مسائلی است که قطعا زیاد با آن سروکار خواهید داشت. اما متأسفانه لباس‌های مشکی به مرور زمان بر اثر شست‌وشو مکرر، رنگ و درخشندگی اولیه خود را از دست می‌دهند و بافت آن‌ها آسیب می‌یبیند. این موضوع علل مختلفی دارد. از جمله علل بور شدن لباس مشکی در اثر شست‌وشو می‌توان به استفاده از شوینده نامناسب، استفاده از آب با دمای نامناسب یا استفاده از خشک‌کن اشاره کرد.

برای جلوگیری از بور شدن لباس مشکی، نیاز است به نکات و ترفندهایی برای شستن لباس مشکی توجه کنید تا لباس مشکی شما رنگ و درخشندگی خود را مثل روز اول حفظ کند. در این مقاله قصد داریم به بیان روش مناسب شستن لباس مشکی با ماشین لباس شویی و دست و معرفی بهترین شوینده برای لباس مشکی بپردازیم.

 

 

فهرست مطالب

 

 

5 ترفند برای جلوگیری از بور شدن لباس مشکی

 

ترفندهای شستن لباس مشکی

 

بور شدن لباس، یکی از معضلات جدی در هنگام شستن لباس مشکی است. این موضوع باعث از بین رفتن زیبایی و جلوه لباس مشکی شده و احتمالاً دیگر نتوانید از لباس مشکی خود استفاده کنید. برای حل این مسئله، نیاز است که در زمان شستن لباس مشکی، به نکات و ترفندهایی توجه کنید تا لباس مشکی شما، رنگ و درخشندگی اولیه خود را به خوبی حفظ کند.

 

1. لباس مشکی خود را زودبه‌زود نشویید.

سعی کنید لباس مشکی خود را خیلی زود‌به‌زود نشویید. این کار باعث آسیب به بافت و الیاف لباس و همچنین بور شدن رنگ لباس مشکی شما خواهد شد. لباس مشکی خود را تنها در صورت نیاز بشویید. اگر لباس شما لکه شده است، تنها آن را با روش‌های مناسب لکه‌گیری کنید. برای از بین بردن بوی عرق لباس نیز می‌توانید از اسفنج خیس استفاده کنید.

 

2. برچسب روی لباس مشکی خود را بررسی کنید.

قبل از شستن لباس مشکی خود، برچسب روی آن را مطالعه کنید. بر روی این برچسب نوشته شده است که بهتر است لباس خود را با چه روشی بشویید و دمای آب مناسب شستن آن، چه دمایی است.

 

3. لباس‌های مشکی خود را با هم بشویید.

حتماً لباس‌های مشکی خود را با هم و جدا از لباس‌های رنگی و روشن بشویید. این کار باعث می‌شود که رنگ مشکی لباس‌های شما حفظ شود. همچنین شستن لباس مشکی با لباس‌های روشن باعث می‌شود که لباس روشن شما رنگ گرفته و تیره شود.

 

4. لباس مشکی خود را با لباس پرزدار نشویید.

چه با دست و چه با ماشین لباس شویی، هیچ‌گاه لباس‌های پرزدار خود را با لباس مشکی نشویید. با این کار لباس مشکی شما پرز لباس‌ها را به خود جذب کرده و ظاهر لباس کدر خواهد شد.

 

5. مراقب سفیدکننده‌ها باشید.

سعی کنید از سفیدکننده‌ها در هنگام شستن لباس مشکی خود استفاده نکنید. این کار باعث لک شدن لباس مشکی شما خواهد شد. همچنین در صورت استفاده از سفیدکننده حتما آن را با آب رقیق کرده و سپس استفاده کنید.

 

 

شستن لباس مشکی با دست

 

شست‌وشوی لباس مشکی با دست

 

بهترین روش شستن لباس مشکی، شستن آن با دست است، زیرا شستن لباس مشکی با ماشین لباس شویی باعث اعمال فشار زیادی بر لباس بر اثر روی هم ماندن لباس‌ها و همچنین فشار بالای آب خواهد شد. برای شستن لباس مشکی با دست، نیاز است به نکاتی دقت کنید که در این بخش به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم.

 

1. لباس مشکی را پشت‌و‌رو کنید.

قبل از شستن لباس مشکی با دست، لباس‌های خود را پشت‌ و رو کنید. با این کار از رنگ لباس شما محافظت شده و لباس‌ها با هم سایش پیدا نمی‌کنند و بافت و رنگ‌ آن‌ها آسیب نمی‌بیند.

 

2. لباس مشکی را با آب سرد بشویید.

استفاده از آب داغ برای شستن لباس مشکی باعث می‌شود که بافت لباس شما آسیب ببیند و رنگ آن بور شود. سعی کنید لباس مشکی خود را حتما با آب سرد بشویید.

 

3. از شوینده مناسب برای شستن لباس مشکی استفاده کنید.

از شوینده‌های خیلی قوی برای شستن لباس مشکی خود استفاده نکنید. سعی کنید شوینده خود را ابتدا با مقداری آب حل کنید. همچنین از شوینده‌هایی استفاده کنید که در آب سرد حل می‌شوند. شوینده‌های مناسب برای لباس مشکی خاصیت سفیدکنندگی نداشته و رنگ لباس شما را حفظ می‌کنند. سعی کنید بیشتر از این شوینده‌ها برای شستن لباس مشکی خود استفاده کنید.

 

4. از فشار بیش از حد یا چنگ زدن به لباس مشکی خودداری کنید.

به هیچ عنوان هنگام شستن لباس مشکی با دست، آن را چنگ نزنید و تحت فشار قرار ندهید. این کار باعث از بین رفتن رنگ پارچه لباس مشکی و بور شدن آن خواهد شد.

 

شستن لباس مشکی با ماشین لباس‌شویی

 

شستن لباس مشکی با لباس‌شویی

 

اگر قصد شستن لباس مشکی با ماشین لباس‌شویی را دارید، از توجه به نکات زیر غافل نشوید.

 

1. لباس‌ها را به روش درست در ماشین لباس‌شویی قرار دهید.

در زمان انداختن لباس مشکی در ماشین لباس‌شویی، باید زیپ و دکمه لباس‌های خود را ببندید و سپس آن‌ها را در ماشین لباس‌شویی بیاندازید.

 

2. مدت زمان شست‌وشو را کم کنید.

برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت و رنگ لباس مشکی خود، در هنگام تنظیم زمان شست‌وشوی ماشین لباس‌شویی خود، زمان آن را روی کوتاه‌ترین زمان ممکن قرار دهید.

 

3. از خشک کن استفاده نکنید.

به هیچ عنوان برای خشک کردن لباس مشکی خود از خشک‌کن ماشین لباس‌شویی استفاده نکنید. استفاده از خشک‌کن و گرما به بافت و رنگ لباس شما آسیب وارد خواهد کرد. بهترین روش خشک کردن لباس مشکی، آویزان کردن آن در هوای آزاد و به دور از تابش مستقیم نور خورشید است.

 

4. لباس‌های مشکی خود را بر اساس وزن جدا کنید

لباس‎‌های سبک را با هم و لباس‌های سنگین خود را با هم درون ماشین لباس‌شویی بریزید. شستن لباس‌های سبک و سنگین با هم باعث چروک شدن و فرسوده شدن لباس‌های سبک خواهد شد.

 

 

بهترین شوینده برای شستن لباس مشکی

 

انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس مشکی

 

انتخاب بهترین شوینده برای شستن لباس مشکی، یک موضوع بسیار مهم در زمان شست‌وشوی این نوع از لباس‌ها است. علت اهمیت این موضوع آن است که انتخاب شوینده نامناسب برای لباس مشکی می‌تواند باعث آسیب به بافت، رنگ لباس و همچنین بور شدن لباس مشکی شما شود. بهتر است از شوینده‌ مخصوص برای شستن لباس مشکی خود استفاده کنید.

علاوه‌بر شوینده مخصوص لباس مشکی، انواع مختلفی از مواد طبیعی نیز هستند که برای شستن لباس مشکی توصیه می‌شوند. استفاده از این مواد علاوه‌بر حفظ رنگ، باعث جلوگیری از بور شدن لباس مشکی شما خواهد شد.

 

سرکه

شستن لباس مشکی با سرکه باعث می‌شود که رنگ لباس مشکی شما ثابت بماند. سرکه سفید را در مقداری آب حل کرده و لباس مشکی خود را در آن قرار دهید، بشویید و سپس آبکشی کنید.

 

نمک

برای ثابت ماندن رنگ لباس مشکی خود، می‌توانید شستن لباس مشکی با نمک را امتحان کنید. مقداری نمک را در آب حل کرده و لباس خود را در آن بشویید و سپس آب‌کشی کنید.

 

قهوه و چای

اگر می‌خواهید لباس مشکی شما پس از شست‌وشو بور نشود و رنگ آن تغییر نکند، می‌توانید برای آب‌کشی لباس خود، در آب آن مقداری قهوه یا چای دم کرده ریخته و سپس آب‌کشی کنید.

 

آب اسفناج

استفاده از آب اسفناج برای شستن لباس مشکی نیز یک روش مناسب است که مانع از بین رفتن رنگ لباس شما خواهد شد. برای این کار مقداری اسفناج را پخته و لباس خود را در آب آن بشویید و آب‌کشی کنید.

 

فلفل سیاه

می‌توانید برای شستن لباس مشکی خود از فلفل سیاه نیز استفاده کنید. فلفل سیاه مانع از رنگ پریدگی لباس مشکی شما خواهد شد.

 

جوش شیرین

شستن لباس مشکی با جوش شیرین، علاوه‌بر آن که باعث از بین رفتن بوی بد لباس می‌شود، باعث نرم شدن پارچه لباس شما نیز خواهد شد.

 

 

شستن لباس مشکی با مایع ظرف‌شویی

 

راهکارهایی برای شستن لباس مشکی بدون بور شدن

 

برای شستن لباس مشکی با مایع ظرف‌شویی، ابتدا در یک لگن آب مقداری مایع ظرف‌شویی و مقداری سرکه سفید بریزید. سپس لباس مشکی خود را در این مایع بشویید و سپس آب‌کشی کنید.

 

 

سوالات متداول

1. بهترین شوینده برای شستن لباس مشکی چیست؟

برای شستن لباس مشکی حتماً سعی کنید از مایع شست‌وشوی لباس تیره استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مواد طبیعی مانند سرکه، قهوه، جوش شیرین و آب اسفناج نیز برای شستن لباس مشکی خود استفاده کنید.

 

2. چرا نباید لباس مشکی را با لباس پرزدار شست؟

شستن لباس مشکی و لباس پرزدار به صورت هم‌زمان، باعث چسبیدن پرز پارچه به لباس مشکی شده و همین موجب کدر شدن رنگ لباس مشکی شما خواهد شد.

 

3. چرا بهتر است لباس مشکی را با دست بشوییم؟

شستن لباس‌ها با دست این حسن را دارد که فشار و حرارت زیادی بر لباس شما وارد نمی‌شود. استفاده از ماشین لباس‌شویی باعث تحت فشار قرار گرفتن لباس‌ها با وزن یکدیگر و همچنین فشار بالای آب شده و همین باعث آسیب به بافت و رنگ لباس شما خواهد شد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *